Hrad Strečno

Region: Slovensko (mimo Tatry)
Kulturní památka-hrad Strečno je velkolepá zřícenina kdysi jednoho z nejvýznamnějších slovenských (hornouherských) hradů na vysoké kolmé skále nad levým břehem Váhu poblíže stejnojmenné obce. Hrad se nachází na začátku velmi úzké soutěsky, tzv. Strečnianského prielomu, kterou zde masívem Malé Fatry vytvořila dravá řeka Váh. Soutěska lemující klikaté meandry řeky spojuje oblast Turčianské kotliny s jeho centrem ve městě Martin s nejvýznamnějším centrem severozápadních Uher (Slovenska) Žilinou od níž Strečno leží jen necelé 3 km na východ.
Doporučte tento tip na výlet
Hrad Strečno tvoří neodmyslitelnou kulisu cesty na sever Slovenska, do malebné oblasti Turiecu, Liptova a Tater, aproto byste ho při svém cestování Slovenskem neměli minout. Společně s nedalekým Starhradem (Starým hradem), nacházejícím se nedaleko proti proudu Váhu nad levým břehem řeky, kdysi vytvářel unikátní středověkou pevnost chránící celý zdejší kraj a obchodní cestu procházející Povážím. Návštěvník procházející hradní expozicí může obdivovat mnohé dochované architektonické prvky, pozdně gotická okna, pozůstatky kleneb, ale převážně žebrový systém stropu kaple, jež byla i barevně vymalována. Při velké rekonstrukci z konce 20. století byly mnohé prostory zastřešeny a jejich prostor upraven pro expozici o stavebním i historickém vývoji hradu. Zajímavostí je i vyčištěná hradní studna vykopaná ve skále a nádherný výhled ze zpřístupněné velké hradní věže. Výstup na hrad trvá přibližně 3/4 hodiny, ale ten výhled stojí opravdu za to! Říkáte si, že vstup na tento hrad bude drahý? To si opravdu jen myslíte - Vstupné pro dospělé stojí 2€ a pro děti: 1€.

Autor: luca67 Vytvořeno: 22.10.2012

Doplňující obrázky

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
zobrazit všechny tipy
Staňte se přispěvatelem

Cestujete rádi? ... Určitě jste už navštívili spoustu zajímavých míst, nebo taková máte doslova za rohem, poblíž svého domova. Neváhejte a napište o nich ostatním! Může to být historická památka, přírodní zajímavost, muzeum, rozhledna nebo třeba jen inspirace na neobvyklou aktivitu, fantazii se meze nekladou!

Kredit: 0
Články: 0
Váš účet

Přihlásit
Získejte přístup ke slevám dříve než ostatní!
Kraj